امروز: پنج شنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۰ قمری و ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ میلادی

نرخ ارز و طلا :

در آیینه مطبوعات

نظر سنجی

نظر شما در مورد پایگاه خبری شهرداری چیست؟

کد: 20506
بروزرسانی: یکشنبه, ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۵
مدیر عامل سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری :

فضاي سبز شهري عامل نشاط و پويايي اجتماعي

نگين سبز استان با بيش از 400 هکتار
فضاي سبز

شهر مبارکه عليرغم قرار گرفتن در محدوده جغرافيايي گرم و خشک ، با وجود بيش از 400 هکتار فضاي سبز همچون نگيني سبز بر تارخ استان اصفهان مي درخشد .در شرايط بحران آبي فعلي تمام تلاش خود را بکار بسته ايم تا بتوانيم سبزي شهرمان را با امکانات موجود حفظ کنيم.

استفاده بهينه از آب موجود يکي از بخشهاي محوري راهکارهاي مقابله با بحران کمآبي براي حفظ فضاي سبز است و پس از آن استفاده از گونههاي گياهي با نياز آبي کم اهميت دارد.

رئيسي با اشاره به بحران خشکسالي ميافزايد: بحران خشکسالي و شرايطي که براي فضاي سبز شهر ايجاد شده است نياز به تخصيص اعتبار کافي و همچنين انجام امور به صورت علمي و با استفاده از روش هاي نوين است که در گام اول به سمت اصلاح روش هاي آبياري پيش رفتيم .

 

مديريت و توسعه منابع آبي
مهمترين محور فعاليت

توسعه و ترويج آبياري تحت فشار جز برنامه هاي اصلي سازمان است و اکنون 35000 متر شبکه آبياري تحت  فشار در فاز اول اجرا و بهره برداري شد. در گام بعدي مديريت و تامين منابع آبي مورد نياز براي فضاي سبز پيگيري شد و حداکثر تلاش خود را بکار بستيم که حداکثر صرفه جويي در مصرف و استفاده بهينه از منابع آبي را داشته باشيم  .

علاوه بر اين براي جلوگيري از هدررفت آب ، تعميرات بهسازي جداول در حال انجام و آبياريها در بخش رديفهاي کاشت درختان و پرچين چينها به صورت غرقابي بوده و در شيبها به صورت جوي با عرض بسيار کم باز شده که ميزان آب کمتر و در حد نياز استفاده مي شود.با توجه به گرماي شديد و افزايش ميزان تبخير نيز سعي شد ساعات آبياري را از ساعات گرم به ساعات خنک تغيير دهيم و با تمهيدات موثر در زمينه آبياري و مناسب سازي بستر، سعي بر بالا بردن ظرفيت نگهداري آب در خاک و جلوگيري از هدر روي آب شد . حفاري ، لايروبي، جابجائي، اجاره چاه ها، تعويض الکتروپمپ هاي فرسوده و فاقد بهره دهي اقتصادي، بهسازي سيستم برق ايستگاه هاي پمپاژ و نصب علمک جهت آبگيري تانکرها در جهت مديريت آب انجام شده است و براي مقابله بحران استفاده از آب هاي خاکستري، پساب و هدايت آب هاي سطحي، مديريت صحيح، افزايش بهره وري آب موجود در شبکه آبرساني و کاهش مصرف برق نيز در برنامه کار قرار دارد.يکي از مهم ترين مشکلاتي که سازمان در سال جديد با آن روبرو شد خشکيدن چاه آب اصلي شهرداري در نزديکي سد نکوآباد بود . براي جلوگيري از آسيب هاي اين موضوع آبياري بيشه سرارود با تانکر و همچنين انجام لوله کشي مورد نياز جهت جلوگيري از هدر رفت آب به روش سنتي آغاز گرديد و براي جبران کمبود آب مجبور به استفاده از چاه هاي آب کمکي نزديک شبکه آبياري عرصه ها شديم با اين حال مجبور به حذف تدريجي چمن هستيم و براي جايگزين و طراحي، استفاده از شن هاي رنگي و مالچ مد نظر مي باشد.در گام بعدي عمليات لايروبي رفيوژ هاي سطح شهر در دستورکار قرار گرفت . مذاکراتي نيز با مسئولين ارشد شهرستان براي استفاده از پساب تصفيه شده فاضلاب انجام شد . براي مديريت بحران آب به صورت علمي ، مشاوره هايي در خصوص انجام و اجراي پروژه ژئومبران در محل درياچه هاي موجود در بيشه سرارود به منظور جمع آوري و ذخيره آب هاي سطحي و استفاده در فصل گرم سال انجام شد که انشا ا... با تامين اعتبار لازم، پروژه مذکور وارد فاز اجرايي خواهد شد.

 

 نظارت روزانه بر نگهداري فضاي سبز

از مهمترين وظايف سازمان حفظ فضاي سبز موجود است و اين موضوع مستلزم رصد منظم براي کنترل کيفيت محيط و خدمات به شهروندان است .اکيپ هاي نظارتي سازمان با ناحيه بندي هاي مشخص شده به صورت مداوم با حضور در عرصه هاي نظارتي بر نحوه نگهداري فضاي سبز ، آبياري ، شيوع بيماري و آفات نظارت مستمر دارند.

 

تغيير الگوي کشت فضاي سبز

اين سازمان  با مد نظر قرار دادن تغيير الگوي کشت فضاي سبز با استفاده از درختان و ارقام گياهي مقاوم به کم آبي و همچنين توليد درخت ودرختچه زينتي مقاوم به کم آبي ،کاهش سطوح چمن کاري،  استفاده از طرح هاي باغچه اي و گياهان با نياز آبياري کم در روند توسعه فضاي سبز و گسترش اصولي فضاي سبز شهري گام موثري رادرمديريت بحران آب  برداشته داشته باشد.احداث بيش از 50 باغچه در رفيوژ مياني بلوار نيکبخت و کاشت درختچه هاي زينتي مقاوم  و استفاده از آبياري قطره اي براي اين باغچه ها از جمله اين اقدامات بود.يکي ديگر از مهمترين پارامتر هاي انتخاب گونه هاي گياهي و اشجار، مقاوم بودن به آفات و سازگاري محيطي با شرايط اقليمي شهر است . سعي داريم امسال بحث ارقام رديفي ، کاشت درخت و کاهش چمن به خصوص در نقاطي که مي توانيم با کاشت ارقام رديفي مقاوم و تحمل به کم آبي، حجم چمن و مورت (پرچين) کاهش دهيم.در حال حاضر کاشت بيش از 5000 اصله درختچه مقاوم عرصه هاي فضاي سبز شهر و محلات صفائيه و... انجام شده است .

 

نگهداري از فضاي سبز،
نيازمند مشارکت شهروندان

فضاي سبز همواره در معرض ديد است که هر گونه تحولي در اين خصوص موجب واکنش از سوي شهروندان است. نقش درختان در توليد اكسيژن كره زمين بسيار مهم است، به نحوي كه طبق برآورد دانشمندان هر هكتار جنگل به طور تخميني قادر است سالانه 2.5 تن اكسيژن آزاد كند كه اين رقم مقدار اكسيژن لازم براي 10 نفر در يك سال مي باشد فضاي سبز در شهرها به عنوان ريه هاي تنفسي شهرنشينان بشمار مي آيد و به همين دليل فقدان آن به معني عدم وجود سلامت و تندرستي در شهرها است. احداث فضاهاي سبز در سطح شهرها بسيار حائز اهيمت است و نگهداري از پارکها و فضاهاي سبز احداث شده نيازمند فرهنگسازي و تعامل شهروندان است. ايجاد و يا ارتقاء فرهنگ نگهداري فضاي سبز نيز بسيار حائز اهميت است تا آنجائيکه هرگونه هزينه در خصوص توسعه و نگهداري فضاي سبز بدون وجود فرهنگ نگهداري شهروندي مثمر ثمر نخواهد بود . اختصاص بخشي از زمان آموزش در مقاطع تحصيلي مختلف به مباحث فضاي سبز ،  بهره گيري  از وسايل ارتباط جمعي و رسانه هاي گروهي و پرداختن به برنامه ها ي محيط زيست،فضاي سبز ،منابع طبيعي و کشاورزي نيز مي تواند در آگاه سازي ، مشارکت و فعال سازي مردم  در اين زمينه نقش مهمي ايفا کند از اينرو آموزش از سنين پايين در مدارس و مهد هاي کودک و يادآوري فرهنگ صيانت از فضاي سبز شهري به نوجوانان و جوانان بسيار سودمند خواهد بود و اميدواريم با همکاري و مشارکت شهروندان بتوانيم در نگهداري و زيبا نگه داشتن پارکها و فضاهاي سبز شهري اقدامات موثري انجام دهيم.

 

شهري که با دستان مردم سبز ميشود

فضاهاي سبز شهري اثرات زيبا شناختي و زيست محيطي دارند که شروع اين تاثيرات از باغچه هاي منازل شروع مي شود . اگر به دنبال حفظ سبزينگي هستيم، لازم است که به دنبال طرحهاي جديد باشيم که منافع شهر، مردم و شهرداري در آن ديده شود و يکي از آن موارد را مي توان ارائه مشاوره رايگان و کمک به شهروندان براي حفظ ، نگهداري و توسعه فضاهاي سبز خانگي در قالب طرح  مشارکت عمومي در توسعه فضاي سبز نام برد. در هر صورت مانند بسياري از امور که اگر مردم به آن وارد شوند کار سريعتر ميشود ، مشارکت مردم در حفظ و توسعه فضاي سبز هم بسيار راهگشا خواهد بود. به نظر ميرسد هم شهرداري و هم مردم بايد عزمي جدي در مسير بهبود شرايط زيست محيطي شهر داشته باشند و در اين مسير بسيار جدي با هم همکاري كنند.علاوه بر فضاهاي مسکوني ، همکاري و تعامل خوبي با ادارات ، ارگانها و مدارس شهر نيز داشتيم .

 

شروع حرکت در مسير تحول زيباسازي شهري

با ابلاغ اساسنامه جديد سازمان پارکها و فضاي سبز به سازمان سيما ،منظر و فضاي سبز شهري تغيير يافت . رسالت مهم زيباسازي شهري نيز در زمره وظايف سازمان قرارگرفت . شروع کار زيباسازي در سازمان با طراحي هاي فضاي سبز شروع  و با کاشت گل ها ي فصل با طرح بندي هاي خاص در شهرعملياتي شد . درآستانه فرارسيدن بهار نيز سازمان با نصب 11 المان در نقاط مختلف شهر و محلات حال و هوايي نوروزي خاصي به شهر بخشيد . تمام مراحل اجراي اين المان ها توسط نيروهاي شهرداري و در کارگاه نجاري سازمان و کارگاه جوشکاري واحد اماني انجام شد که صرفه جويي اقتصادي قابل ملاحظه اي نيز داشت .

 

ياد سبز شهدا

روز درختکاري را با ياد و نام شهدا برگزار کرديم . براي اولين سال اينکار را با غرس نهال مثمر و مقاوم به خشکسالي در جوار يادمان شهداي گمنام صفاييه انجام داديم . هر نهال مثمر به نام يک شهيد والا مقام شهر مبارکه و به دست خانواده معظم شهدا غرس شد .

 

صرفه جويي و درآمدزايي

در راستاي صرفه جويي تمام تلاش خود را براي توليد گياهان و گلهاي مورد نياز ،با جمع آوري بذر و قلمه توسط نيروهاي سازمان بکاربستيم .هر ساله مبلغ زيادي بابت خريد جاروي مورد نياز معاونت خدمات شهرداري به بخش خصوص پرداخت مي شد که خوشبختانه سازمان متولي کشت و تامين جاروي مورد نياز شد. کشت جارو توسط نيروهاي سازمان انجام و آبياري آن با استفاده از پساب تصفيه شده کشتارگاه صنعتي مبارکه صورت پذيرفت .اين کشت و همچنين استفاده از پساب صرفه جويي قابل ملاحظه اي در برداشت .

 

كنترل آفات فضاي سبز به منظور
 كاهش مصرف سم

در ابتدا با روش مبارزه زراعي نظير حذف علفهاي هرز، حذف بقاياي گياهي، حذف تنه جوش و پاجوش، حذف شاخه ها و دستكهاي خشك ، روشهاي كنترل فيزيكي و مكانيكي نظير از بين بردن شپشكهاي سپردار بوسيله برس زدن تنه و يا كنترل مكانيكي آفات چوبخوار، استفاده از سموم با حداقل خطر براي محيط زيست و انسان ، استفاده از روش شستشوي درختان بجاي سمپاشيهاي مكرر، با استفاده از آب و صابونهاي مخصوص درختشويي اقدام شد . در مرحله اي که نياز به سم پاشي و کنترل آفات با سموم بود ، سم پاشي را با  استفاده از دستگاه هاي سمپاش توربولاينر جهت به حداقل رساندن ميزان سم مصرفي انجام داديم که مزاياي از جمله قدرت فوق العاده در زمينه ريز نمودن ذرات سموم نسبت به سمپاشهاي قبلي كه سم را به صورت قطره اي روي برگ مي پاشيدند، قدرت پاشش تا حدود 20 متر ، سمپاشي يكنواخت و كاهش تعداد نيروي كارگري به ميزان يك پنجم سمپاشهاي معمولي است .

انجام مبارزه فيزيکي با کرم چوبخوار و پوست خوار نارون که به مرگ نارون شهرت دارد نيز با جديت در حال انجام است .

با توجه به مشاوره هاي تخصصي انجام شده در برخي از عرصه ها از جمله خيابان هاي نيکبخت ، طالقاني ، باهنر ، ميدان انقلاب و... حذف و سربرداري درختان آلوده با آسيب بالا مي بايست در فصل زمستان در دستور کار سازمان قرار گيرد. + 0
مخالفم - 0
پرینت
ایمیل

 

بازدید: 172
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید

گزارش تصویری

© تمامی حقوق این سایت برای شهرداری مبارکه محفوظ است و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

آرادپرداز : طراحی پورتال خبری
Scroll to Top